AJANS ERCİŞ
Sesiniz Olmaya Gönüllüyüz

Kürt gençlerin hazırladığı ‘Zarên Me’ dizisi yayında

Kürtçe komedi, mizah ve dramın yer aldığı ilk Kürtçe Dizi yayına başladı. Youtube üzerinden yayınlanan dizi ilk bölümü ile binlerce kişiye ulaştı.

İstanbul’da bir araya gelen Kürt gençlerin oynadığı ve yönetmenliğini Ömer Kaya’nın yaptığı “Zarên Me’ (Çocuklarımız) adlı dizi internet üzerinden yayına başladı. İlk bölümü ile binlerce kişinin ilgi odağı haline gelen dizi, sosyal medyada iddialı bir yer alacağı düşünülüyor.

Gençler kendi hikayelerini senaryoya döktü

İstanbul’da çekimleri yapılan dizinin senaryosunu dizide oynayan gençlerin gerçek hikayesi oluşturuyor. Günlük yaşantıları, dış hayat ve aile ile diyaloglarını diziye dönüştüren gençler, yetenekleri ile izleyenleri güldürmeyi başarıyor. Herkesin kendi hikayesini bulduğu dizi ilk bölümü ile iddialı bir giriş yaptı.

Rûdaw’a konuşan filmin yönetmen ve oyuncusu Ömer Kara, filme ilişkin şunları söyledi: “Buralarda yalnız olan Kürt gençleri birbirlerini bulup akrabalık ve arkadaşlık ilişkileri geliştiriyor. Dayılarının yanına geliyorlar. Dayıları ekip sorumlusu ve onun başına bela oluyorlar. Bu gençler yavaş yavaş üniversite eğitimlerine devam ederek gelişim ve değişimlerini sağlıyorlar. Kürdistanın Mardin, Diyarbakır, Şemdinli ve Kars kentlerinden bir çok oyuncu bulunmaktadır. Her oyuncu kendi bulunduğu şehrin Kürtçe şivesi ile konuşmaktadır bir süre sonra birbirlerinin şivesine alışarak kendilerine bir yaşam ortamı yaratıyorlar. ”

Dizinin Kürtçe olması nedeni ile çekim izinleri için ciddi zorluklarla karşılaştıklarını ifade eden Jîyan Kara, “Çekimler esnasında devletin bütün prosüdürleri bize uygulaması bizi zor durumda bıraktı. Bir çok yerde çekim yapmamıza izin verilmediği için çoğu kez senaryoyu değiştirmek zorunda kaldık. İnternet üzerinde milyonlarca seyirciye ulaşma hedefindeyiz” dedi.

 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.